HomeFinanceNěmecko se dohodlo s Katarem na spolupráci při zabezpečení dodávek LNG

Německo se dohodlo s Katarem na spolupráci při zabezpečení dodávek LNG

Německo se zavázalo „urychlit“ výstavbu dvou terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) jako součást nové dlouhodobé dohody s Katarem ve snaze snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP a Bloomberg.

Dohodu zajistil v neděli (20. 3.) ministr hospodářství Robert Habeck během jednání v Dohá s emirem a ministrem energetiky, kteří naléhali na evropské státy, aby uzavřely dlouhodobé kontrakty na zabezpečení dodávek.

Evropské státy byly v uplynulých měsících nuceny hledat alternativu k ruskému plynu a obrátily se i na Katar. Ten ale trvá na dlouhých smlouvách kvůli obrovským nákladům na investice do výroby plynu. Katar, který je již jedním ze tří největších exportérů LNG na světě, plánuje do roku 2027 zvýšit produkci o 50 %.

Německý ministr hospodářství Habeck během jednání v Dohá uvedl, že jeho vláda plánuje urychlit výstavbu dvou terminálů na dovoz LNG.

Obě země se dohodly, že „jejich příslušné komerční subjekty se zapojí do jednání o dlouhodobých dodávkách LNG z Kataru do Německa,“ uvádí se v prohlášení.

„Nyní je na firmách, aby podepsaly smlouvy,“ uvedl Habeck na sociální síti Twitter.

Habeckova cesta do oblasti Perského zálivu, během které navštíví také Spojené arabské emiráty (SAE), jednoho z největších světových exportérů ropy, je součástí snahy velkých ekonomik zajistit si energii po ruské invazi na Ukrajinu, která způsobila chaos ve světových dodávkách.

Německo dováží z Ruska více než polovinu plynu pro svou spotřebu, zhruba polovinu uhlí a třetinu ropy. V rámci snahy o diverzifikaci zvažuje také, že spolu s Norskem vybudují potrubí na vodík.

Výzvou pro Německo je najít letos krátkodobé alternativy k ruskému plynu, jelikož po letech diskusí o tom, zda jsou vůbec potřebné, nemá žádné vlastní terminály na dovoz LNG.

Katar, který se loni stal největším světovým producentem LNG, již dříve upozornil, že nemá mnoho volných kapacit, protože většinu plynu prodává na základě dlouhodobých smluv o dodávkách do Asie. Jen 10 % až 15 % katarského LNG lze v krátké době odklonit. Na zbytek by potřeboval povolení smluvních kupců.

Katar vynakládá desítky miliard dolarů na zvýšení své výstupní kapacity o 50%, ale neočekává se, že bude schopen dodat více plynu před koncem roku 2025.

USA byly v roce 2021 největším evropským zdrojem LNG a podílely se 26 % na jeho dovozu do Evropské unie a Spojeného království. Po nich následují Katar s 24% a Rusko s 20%, podle amerického Úřadu pro energetické informace.

„Katar je v procesu zvyšování těžby plynu a krátkodobě potřebujeme více plynu, abychom nahradili ruské dodávky,“ uvedl Habeck na Twitteru. „O tom jsem diskutoval s emirem a ministrem energetiky.“

Ministr Habeck před svou cestou pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk řekl, že Německo má velké obavy o zajištění dodávek pro příští zimu. „Pokud příští zimu nezískáme více plynu, a pokud se sníží dodávky z Ruska, nebudeme mít dostatek plynu na vytápění všech našich domů a udržení celého našeho průmyslu v chodu,“ varoval.

Berlín se stal terčem kritiky za svůj nesouhlas s okamžitým embargem na ruské dodávky energie ke snížení zahraničních příjmů Moskvy. Obává se, že to může způsobit velké ekonomické škody i obrovský nárůst cen energií.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články