HomeInvesticeČínská centrální banka ponechala klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou

Čínská centrální banka ponechala klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou

Čínská centrální banka ponechala v pondělí klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou. Drží ji tak na úrovni, na kterou ji nastavila v lednu, když ji snížila podruhé po sobě. Informoval o tom server RTTNews.

Čínská lidová banka (PBOC) v pondělí oznámila, že jednoletou základní sazbu na úvěry (loan prime rate, LPR) ponechává na úrovni 3,70 %. Neměnila ani pětiletou LPR, od které se odvíjí zejména úročení hypoték. Tu ponechala na úrovni 4,60%.

Jednoletou LPR snižovala v lednu o 10 bazických bodů na 3,70 % poté, co ji v prosinci snížila z 3,85 na 3,80 %. Redukce v posledním měsíci loňského roku představovala první snížení hlavní úrokové sazby ze strany PBOC od dubna 2020.

V lednu pak snížila i pětiletou LPR, a to ze 4,65 % na 4,60 %. V případě této sazby to bylo první snížení od dubna 2020.

Sazby jsou měsíčně fixovány na základě návrhů 18 bank, i když Peking má vliv na jejich stanovení. Tyto sazby nahradily tradiční klíčovou úrokovou sazbu centrální banky v srpnu 2019. Trhy s nejnovějším rozhodnutím centrální banky ponechat úrokové sazby na předchozí úrovni počítaly, jelikož vycházely z jejího rozhodnutí minulý týden neměnit sazbu na střednědobé úvěry.