HomeFinanceNejvětším dodavatelem ropy do Číny se na začátku roku stala opět Saúdská...

Největším dodavatelem ropy do Číny se na začátku roku stala opět Saúdská Arábie

Saúdská Arábie se po ústupu v závěru loňského roku opět vrátila na pozici největšího dodavatele ropy do Číny. V prosinci 2021 arabskou zemi vytlačilo z top pozice v dodávkách ropy do Číny Rusko, očekává se však, že jeho možnosti se budou vzhledem k sankcím západních států zhoršovat.

Podle údajů čínské celní správy dovezla největší asijská ekonomika v prvních dvou měsících roku ze Saúdské Arábie 14,61 milionu tun ropy, což představuje 1,81 milionu barelů denně (1 barel = 159 litrů). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dovoz klesl, pokles byl však jen mírný, když loni za první dva měsíce dovezla Čína ze Saúdské Arábie 1,86 milionu barelů ropy denně. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Pro srovnání, dovoz ropy z Ruska dosáhl za leden a únor 12,67 milionu tun nebo 1,57 milionu barelů/den. Meziročně to představuje pokles o 9 %.

Pod pokles dovozu ruské ropy se podepsala zejména nižší poptávka ze strany menších nezávislých rafinérských společností. Reagovali tak na rozhodnutí Pekingu snížit dovozní kvóty pro tyto firmy.

Analytici očekávají, že v březnu se dovoz ruské ropy může snížit ještě výrazněji, protože kupci se v důsledku sankcí vůči Rusku za invazi na Ukrajinu nákupu této ropy obávají. Agentura Reuters nicméně uvedla, že ruská společnost Surgutneftegaz spolupracuje s Čínou na obejití západních sankcí.