HomeFinanceProjeví se v registrech dlužníků všechny moje půjčky?

Projeví se v registrech dlužníků všechny moje půjčky?

Registry dlužníků – a tedy naše finanční historie – jsou spjaty s půjčkami. Právě tady vaše minulost nejvíce ovlivňuje vaši budoucnost. Tedy tu finanční. Spousta lidí si to ale bohužel neuvědomuje a dojde jim to až ve chvíli, kdy jim banka zamítne žádost o půjčku.

K čemu jsou registry dlužníků?

Registry dlužníků slouží poskytovateli úvěrů ke kontrole žadatele a posouzení, zda je natolik důvěryhodný, aby mu poskytl půjčku. Jedná se tak o ochranu jak vaši jako klienta, tak i poskytovatele. Pokud byste nebyli schopni platit splátky v řádném termínu, naskakovaly by vám poplatky a poskytovatel by přicházel o své peníze.

Existují celkem tři typy registrů: Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací a registr Solus. Všechny tyto registry pracují na stejném principu. Shromažďují informace o každém, kdo kdy něco dlužil.

Jedná se o informace týkající se především včasného splácení, platební morálky atd. Ale nejde pouze o údaje související s úvěry. Nalézt tam můžete také informace o pozdním zaplacení účtu za elektřinu nebo zapomenuté pokutě z MHD.

Bonita je individuální

Všichni poskytovatelé půjček mají přístup k těmto údajům, aby si ověřili, že jste schopni půjčku řádně splácet. Je ale na každém z nich posoudit, jak moc velký risk pro ně bude váš negativní záznam. Každá společnost si tak nastavuje vlastní podmínky schválení úvěru, takže pokud vás odmítne jedna, můžete zkusit štěstí u jiné.

Jak si můžu bonitu vylepšit?

Na otázku, zda si můžeme vylepšit skóre pro vyhodnocování bonity, je odpověď kladná. Rozhodně můžete alespoň částečně přispět k tomu, abyste měli větší šanci na získání půjčky.

První krok je vždy splacení svých stávajících závazků nebo jejich konsolidace. Poskytovatelé vidí, kolik máte stávajících závazků, a mohou se rozhodnout, že další navíc by byl příliš veliký risk a úvěr vám neposkytnou. Obecně u vyhodnocování bonity platí, čím méně závazků, tím lépe.

Také se snažte vše platit včas a žádnou splátku neodkládat na poslední chvíli, protože právě z těchto důvodů vznikají zbytečné negativní zápisy v registrech.

Jde to vyřešit i jinak

Pokud vás banka s žádostí o úvěr již poněkolikáté odmítla, je šance, že uspějete v jiné, také malá. Můžete ale vyzkoušet nebankovní společnosti, jejichž rychlá půjčka by vám mohla pomoci. Může se jednat o krátkodobou pomoc v podobě pár tisíc korun, které můžete využít na nenadálé situace.