HomeInvesticeRůst cen německých producentů zrychlil v únoru na nové historické maximum

Růst cen německých producentů zrychlil v únoru na nové historické maximum

Ceny německých producentů pokračovaly minulý měsíc ve zrychlování růstu, přičemž jeho tempo dosáhlo nového historického maxima téměř 26 %. Opět je v největší míře ovlivnily vysoké náklady na energie, zejména na dodávky zemního plynu, které vzrostly o více než 125 %. Informace německého statistického úřadu Destatis zveřejnil server RTTNews.

Ceny německých producentů vzrostly v únoru meziročně o 25,9 % po 25procentním růstu v lednu. Únorový růst představuje nový rekord, přesto vývoj cen zaostal za očekáváními, jelikož analytici počítali s růstem o více než 26 %.

Ceny výrobců opětovně nejvíce ovlivnily náklady na energie, které se v únoru zvýšily o 68 %. V rámci nich nejprudší rostly náklady spojené s distribucí zemního plynu (125,4 %) a elektřiny (66,5 %). Údaje zatím nezahrnují změny na trhu spojené s válkou na Ukrajině.

Oproti předchozímu měsíci se ceny německých výrobců zvýšily o 1,4 %. Růst cen se tak ve srovnání s lednovým vývojem zpomalil, když v prvním měsíci roku vzrostly meziměsíčně o 2,2%. Růst zároveň zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali se zpomalením růstu pouze na 1,7 %.