HomeFinanceOd stavebního spoření k hypotéce, jak to funguje?

Od stavebního spoření k hypotéce, jak to funguje?

Hypotéka, či úvěr ze stavebního spoření? Stavební spořitelny vám půjčí klidně miliony s dobou splatností až třicet let. K tomu si u úvěru ze stavebního spoření stejně jako u hypotéky zvolíte délku fixace úrokové sazby.

Stavební spoření a hypotéka

U stavební spořitelny můžete dostat výhodně úročený úvěr ze stavebního spoření bez nutnosti zajištění nemovitosti pouze po dvou letech spoření. To se vám hodí zejména u družstevních bytů, těmi totiž úvěr zajistit nelze. Úvěr bez zajištění má ovšem vyšší úrokovou sazbu, než kterou jsou úročeny běžné hypotéky. Také si půjčíte jen menší částky, zhruba do jednoho milionu korun.

Dnes ovšem stavební spořitelny běžně poskytují i úvěry, které lze zajistit nemovitostí, a tak vzniká alternativa klasických hypoték. Některé stavební spořitelny již nabízejí nový typ překlenovacího úvěru. Překlenovací úvěr čerpáte do doby, než budete splňovat podmínky pro získání řádného úvěru. Nový typ překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je velmi podobný hypotéce, ale poskytuje větší možnosti a je daleko variabilnější.

Zisk běžného úvěru ze stavebního spoření

Abyste získali klasický úvěr ze stavebního spoření s nízkou úrokovou sazbou, musíte splňovat tyto podmínky:

  • smlouva o stavební spoření má platnost max. 2 roky;
  • musíte mít naspořeno alespoň 40 % cílové částky (ceny nemovitosti);
  • podmínka tzv. hodnotícího čísla.

Do doby, než budete splňovat tyto podmínky (pokud je již nesplňujete), budete od stavební spořitelny čerpat překlenovací úvěr, během kterého:

  • máte vyšší úrokovou sazbu;
  • nemůžete ho kdykoliv splatit bez sankcí.
  • splácíte pouze úroky z dlužné částky a zároveň si dospořujete na smlouvu o stavebním spoření.

Překlenovací úvěr trvá pouze dva roky, potom stejně jako u hypotéky přejdete na anuitní splácení (měsíční splátky jsou stejné, pouze se v průběhu splácení mění poměr úroku a jistiny). U hypotéky je první splátka vyšší než ty ostatní, jedná se o tzv. akontaci hypotéky. Také si zde sami zvolíte délku fixace úrokové sazby s dobou splatnosti až třicet let.

Co lze financovat z úvěru ze stavebního spoření

Lidé často financují z úvěru ze stavebního spoření pouze bytové potřeby, rekonstrukce či interiéry, nikoliv celou nemovitost. Mezi tyto bytové potřeby patří například:

  • splácení podílu v bytě či domě;
  • financování převodu družstevního podílu;
  • připojení k veřejným sítím technického vybavení;
  • splácení staršího úvěru použitého na financování bytových potřeb;
  • vypořádání společného jmění manželů, spoluvlastníků, či dědiců.

Ve své domácnosti můžete financovat úvěrem ze stavebního spoření taky interiér, jak už je výše zmíněno. Do interiéru můžeme zařadit třeba dveře, garnýže, okna, podlahy, sprchové kouty, ale i požární zabezpečení, mříže, alarmy, kamery a mnoho dalšího. Taky lze financovat technické potřeby, jako je vodoměr či plynoměr, termostat, nebo i čističku odpadních vod.

K hypotéce díky stavebku

Financování z vlastních zdrojů pro vás může být velkou překážkou. Stavební spořitelna vám ale může pomoci naspořit potřebnou částku na čerpání jak úvěru ze stavebního spoření, tak hypotéky.

Každopádně způsobů, jak vyřešit financování bydlení, existuje několik, a v každém případě byste se tak měli poradit s hypotečním specialistou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články