HomeByznysOligarcha G. Timčenko odstoupil z představenstva plynárenské firmy Novatek

Oligarcha G. Timčenko odstoupil z představenstva plynárenské firmy Novatek

Ruský oligarcha Gennadij Timčenko rezignoval v pondělí na svou funkci člena představenstva soukromé ruské plynárenské společnosti Novatek. Timčenko byl jedním z prvních oligarchů zařazených na sankční seznam Evropské unie za invazi Ruska na Ukrajinu. Na sankčním seznamu USA je už osm let, informovala agentura Reuters.

Novatek, největší privátní producent plyn v Rusku, důvody rezignace oligarchy, který byl v představenstvu firmy od roku 2009, neuvedl. Timčenko tak učinil tři týdny poté, co ho Evropská unie a Británie v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu zařadili spolu s dalšími oligarchy blízkými ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na sankční seznam.

Timčenko, který je již od anexe Krymu Ruskem v roce 2014 na sankčním seznamu Spojených států, byl loni šestým nejbohatším z ruských miliardářů. Podle údajů časopisu Forbes dosahovala hodnota jeho majetku ke konci loňského roku 22 miliard USD (19,99 miliardy eur), od začátku roku se však prudce snížila.

Timčenko byl také jedním ze zakladatelů ve Švýcarsku sídlící firmy obchodující s ropou Gunvor. Svůj podíl v této společnosti prodal v roce 2014 poté, co USA uvalily na něj sankce