Svěřenský fond je zvláštní typ správy majetku. Co je pro něj specifické a v čem tkví jeho nejdůležitější výhody?
Co je to svěřenský fond
Jinak se svěřenský fond nazývá také trust. Jedná se o institut primárně anglosaského práva. V českém legislativním prostředí tak byl dlouho velkou neznámou. Zahrnut do něj nakonec mohl být až s rekodifikací občanského zákoníku v roce 2014.
Svěřenský fond zahrnuje majetek, který je účelově osamostatněn. Vyčleněn je z původního vlastnictví zakladatele fondu a zůstává ryze anonymním jměním, které nemá vlastní právní osobnost. Vyčleněn může být majetek za jakýmkoli účelem, zakladatelem může být fyzická i právnická osoba.
Zakladatel určuje svým rozhodnutím osobu svěřenského správce, která se má o takto vymezený majetek dále starat. Z tohoto důvodu by měl dotčený jednotlivec disponovat patřičnou kvalifikací.
Plní roli manažera, který při správě fondu zúročuje své odborné znalosti a zkušenosti. V současných podmínkách se musí vždy jednat o fyzickou osobu.
Tato osoba však sama o sobě nemá ze svěřeného majetku nárok na žádný prospěch. Ten si může činit pouze tzv. beneficient neboli obmyšlená osoba.
Jak probíhá založení svěřenského fondu
Podle v současné době platné právní úpravy je možné svěřenský fond vytvořit jednak smlouvou mezi správcem a zakladatelem, případně jej také zřídit závětí pro případ smrti.
V obou případech je nutné uvést samozřejmě název fondu, ale dále i přesně vymezit majetek i účel. Obsaženy ve smlouvě musejí být i podmínky pro plnění a údaje o době trvání svěřenského fondu.
Pro tento fond jsou v zásadě nejdůležitější tři klíčové okamžiky, a to založení, zřízení a samotný vznik. K založení dochází sepsáním statutu, který má formu notářského zápisu. Fond je zřízen okamžikem, kdy správce přijme pověření ke svěřenému úkolu.
Posledním krokem je vznik, k němuž dochází zápisem do rejstříku svěřenských fondů. Tato evidence je už od roku 2018 povinná. Vnímána je v obecném povědomí pozitivně, jednoznačně totiž přispěla ke zvýšení transparentnosti tohoto nástroje.
Proč se využívá svěřenský fond
Hlavní výhodou fondu je jeho základní vlastnost, kdy původní zakladatel pozbývá vlastnická práva k majetku ve fondu vymezeném. Majetek se tak nemůže stát předmětem dědictví, ale například ani exekuce.
Primárně tak fond může sloužit například pro správu majetku po smrti zakladatele, pokud tento nemá v rodině další nástupce, který by mohl kvalifikovaně ve správě majetku pokračovat.
Rodinné příslušníky je možno do určité míry „obejít“ například v dědictví. Ale také se jedná o nástroj, který může být využit ve prospěch některého člena rodiny a vyplácet mu rentu v případě těžkého úrazu.
Některé svěřenské fondy mívají i veřejně prospěšný účel. Majetkově lze touto cestou podpořit oblasti jako umění, sport či vzdělávání. Svou podobou se tak v tomto rysu fond podobá nadaci, byť ta je právnickou osobou.