HomeRady a NávodyCeny ropy vzrostly o více než 3 %, cena Brentu překonala 111...

Ceny ropy vzrostly o více než 3 %, cena Brentu překonala 111 USD/barel

Ceny ropy vzrostly v pondělí o více než 3 %, přičemž cena Brentu překonala 111 USD za barel (159 litrů). Trhy tak reagovaly na úvahy Evropské unie připojit se ke Spojeným státům a uvalit embargo na dovoz ruské ropy. Kromě toho je ovlivnily útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii během víkendu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v květnu dosáhla do 7:30 SEČ 111,37 USD (101,17 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená růst o 3,44 USD (3,19%). V pátek minulý týden (18. 3.) ukončila obchodování růstem o 1,2 %.

Cena americké lehké ropy WTI s dubnovým kontraktem dosáhla 108,40 USD za barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to představuje růst o 3,70 USD nebo 3,53 %. Páteční obchodování ukončila 1,7procentním růstem.

Trhy čekají na letošní jednání mezi představiteli Evropské unie a americkým prezidentem Joem Bidenem, na kterých by se mělo diskutovat o zpřísnění sankcí proti Moskvě za invazi na Ukrajinu. Představitelé EU zvažují, zda neudělají stejný krok jako USA, které v minulých dnech uvalily embargo na dovoz ruské ropy. Navíc ceny ropy posunul vzhůru další útok jemenských povstalců na ropná zařízení saúdskoarabského ropného koncernu Saudi Aramco, jakož i nižší než předpokládaná produkce ze strany některých ropných producentů z OPEC+.

Jak však uvedl analytik ze společnosti OANDA Jeffrey Halley, největší tlak na trhy vyvíjejí sankce vůči Rusku. „Pokud by válka na Ukrajině skončila i zítra, v důsledku sankcí proti Rusku bude svět čelit strukturálnímu energetickému deficitu,“ řekl.