Australský zákaz vývozu oxidu hlinitého (Al2O3) do Ruska zvyšuje tlak na hliníkového giganta United Rusal International a také ceny tohoto nejpoužívanějšího základního kovu.
Ceny hliníku stouply a akcie společnosti Rusal se sídlem v Moskvě klesly poté, co australský premiér Scott Morrison v neděli (20. 3.) oznámil okamžitý zákaz vývozu Al2O3. Austrálie dodává Rusku téměř 20 % oxidu hlinitého, klíčové složky pro výrobu hliníku. A zakázala také vývoz hliníkových rud včetně bauxitu do země.
A ačkoli hliník nebyl terčem sankcí, Rusal, který potřebuje bauxit a oxid hlinitý k zásobování svých závodů, čelí problémům ve svých dodavatelských řetězců, protože Rusko se izoluje od světové ekonomiky. Zásoby kovu, který se používá ve všem od plechovek přes letadla až po okenní rámy, utrácely už předtím, než válka na Ukrajině přivedla komoditní trhy do chaosu.
Rusko je klíčovým dodavatelem hliníku na trhy včetně Turecka, Číny a Japonska a hrozí, že zákaz ještě více zvýší inflační tlak na globální ekonomiku.
Cena hliníku v pondělí vyskočila až o 5,1% na 3554 USD (3228,56 eura) za tunu. Později hliník své zisky zkorigoval a v 9:57 místního času se na londýnské burze kovů obchodoval za 3504 USD/tuna.
Ceny hliníku dosáhly rekordu začátkem tohoto měsíce a od začátku roku vzrostly o 25 %. Akcie Rusalu na burze v Hongkongu klesly o 5,4%.
Rusal v prohlášení uvedl, že vyhodnocuje vliv zákazu. Vlastní přitom 20procentní podíl ve společnosti Queensland Alumina, kterou provozuje těžební koncern Rio Tinto Group, a má tak nárok na stejný podíl produkce. Je tak pravděpodobné, že Rio Tinto bude tento kov dosud dodávat Rusalu, pokud to vláda přímo nezakáže.
Informaci zveřejnila TASR na základě zprávy agentury Bloomberg.