HomeRady a NávodyFrancie zmrazila ruská aktiva v hodnotě 850 milionů

Francie zmrazila ruská aktiva v hodnotě 850 milionů

Francie zmrazila na svém území majetek ruských oligarchů v hodnotě přibližně 850 milionů eur. Prohlásil to v neděli ministr financí Bruno Le Maire ve francouzské televizi. TASR zprávu převzala z AFP.

„Imobilizovali jsme 150 milionů eur na účtech jednotlivců, úvěrové linky ve Francii a ve francouzských ústavech,“ řekl Le Maire.

Kromě toho Francie na svém území zmrazila zhruba 390 nemovitostí v hodnotě 539 milionů eur a zabavila dvě jachty v hodnotě 150 milionů eur, informoval Le Maire. „Celkově jde o téměř 850 milionů eur v aktivech patřících ruským oligarchům.“

Zásah Francie znamená, že vlastníci nejsou schopni prodat nebo zpeněžit svá aktiva. Nejsou však zabaveny v tom smyslu, že francouzský stát se stává jejich vlastníkem a může je pak prodat. To by byl trestný čin, vysvětlil Le Maire. „Sankce tvrdě zasahují Rusko, stát, Vladimira Putina,“ uvedl Le Maire.

Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu 24. února zavedly západní státy rozsáhlý balíček přísných finančních sankcí vůči Moskvě. Ruská centrální banka v pátek (18. 3.) uvedla, že rozsah sankcí jí ztěžuje makroekonomické prognózy. Čtyři dny po zahájení invaze zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu z 9,5 na 20 %, protože reakce Západu na konflikt do značné míry odřízla ruský finanční sektor od globální ekonomiky.