Ukrajina letos možná nebude schopna vyprodukovat dostatek plodin ke splnění exportních kvót, pokud válka zabrání setbě. Upozornil na to Oleh Ustenko, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Ukrajina má dostatek zásob obilí a potravin, aby přežila rok, ale bude-li válka pokračovat, nebude moci vyvážet obilí do světa a nastanou problémy,“ řekl Ustenko.
Ukrajina je pátým největším exportérem pšenice na světě, což vyvolává obavy, že konflikt by mohl způsobit globální krizi potravinové bezpečnosti. Toto znepokojuje zejména Blízký východ a severní Afriku, které konzumují nejvyšší množství pšenice na obyvatele – přibližně dvojnásobek světového průměru. Více než polovina z toho se dováží z Ukrajiny a Ruska.
Některé státy už pro válku mezi Ruskem a Ukrajinou, dvěma obilnými velmocemi, zavádějí vývozní omezení. Evropská unie (EU) naznačila, že změní „celý svůj přístup“ k zemědělské politice s cílem zajistit potravinovou bezpečnost.
Skupina G7 (sedmi nejbohatších ekonomik světa) a Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) varují, že protekcionismus může zvýšit ceny a vést k prázdným regálům v zemích závislých na dovozu.
„Jakákoli stabilita, kterou dosáhnete v zemi, která zavedla zákaz vývozu, je nestabilitou exportovanou do zbytku světa,“ řekl Joseph Glauber, vedoucí výzkumník z International Food Policy Research Institute ve Washingtonu a dodal, že to „má to kaskádový efekt“.
Představitelé EU budou v pondělí (21. 3.) diskutovat o způsobech, jak zajistit jistější dodávky potravin.